Jak wycenić nieruchomość - kalkulator 2021

Jak wycenić nieruchomość – kalkulator 2021

Jak wycenić nieruchomość - kalkulator 2021

Zanim wystawimy mieszkanie na sprzedaż, musimy dobrze zastanowić się za jaką cenę chcemy je sprzedać. Zazwyczaj pierwszym odruchem jaki wykonujemy jest sprawdzenie aktualnej sytuacji na rynku przez przeglądanie stron internetowych, a dokładniej portali ogłoszeniowych. Dowiemy się z nich, za ile podobne nieruchomości są wystawiane. Jednak dane te zazwyczaj nie są zbyt rzetelne. Wynika to głównie z faktu, że patrząc jedynie na kwotę, nie wiemy jakim zainteresowaniem cieszy się dana oferta oraz jaka będzie ostateczna cena transakcyjna. Niektóre serwisy publikują dane dotyczące ilości pobrania numeru telefonu czy wyświetleń danej nieruchomości jednak nie są to dane, którymi możemy się sugerować. Wiadomo, że każdemu zależy na uzyskaniu rzetelnej informacji na temat wartości posiadanego mieszkania, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie wyceny przez profesjonalistę lub też skorzystanie z wyceniarek internetowych.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Aby profesjonalnie wycenić nieruchomość, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Między innymi jest to lokalizacja oraz stan techniczny i wizualny mieszkania. Dodatkowo w raporcie warto zaznaczyć, z którego roku jest budynek oraz na które strony świata wychodzą okna. Rzeczoznawca bierze także pod uwagę dostęp do komunikacji miejskiej oraz poziom rozwoju infrastruktury. Duże znaczenie ma również wielkość mieszkania oraz rozkład poszczególnych pomieszczeń. Czynniki te w zależności od aktualnych potrzeb rynkowych mogą obniżać lub podwyższać wartość nieruchomości. Na przykład w ostatnich latach, odnotowano popyt na mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym. Kupujący wybierali je zdecydowanie chętniej niż trzypokojowe z oddzielną kuchnią, mimo że cena w obydwu wypadkach była podobna.

Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę

Wycena nieruchomości uzyskana od rzeczoznawcy jest uznawana za najbardziej wiarygodną i dokładną. Spowodowane jest to tym, że specjalista bierze pod uwagę liczne czynniki dotyczące naszego mieszkania, gdzie następnie są one porównywane do aktualnie panującej sytuacji na rynku. Warto zaznaczyć, że wycena rzeczoznawcy ważna jest rok. 

Warto przeczytać JAK SPRZEDAĆ MIESZKANIE W 2020R – INFORMACJE ORAZ PORADY

Ze względu na to, że usługa wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę jest usługą płatną, wielu właścicieli mieszkań nie chętnie z niej korzysta. Dodatkowo musimy się umówić z osobą, która obejrzy nasze mieszkania. Na samą wyceną trzeba także poczekać. Wszystkie te czynniki powodują, że aktualnie właściciele mieszkań zdecydowanie chętniej korzystają z alternatywnych możliwości oszacowania wartości posiadanej nieruchomości.

Jeżeli zdecydujemy się ze skorzystania z usług rzeczoznawcy, należy określić nie tylko rodzaj nieruchomości, ale także cel sporządzenia kosztorysu. Wynika to z faktu, że inne czynniki brane są pod uwagę w przypadku szacowania wartości spadku, a inne do sprzedaży mieszkania. Są to istotne różnice te przekładają się na ostateczną cenę mieszkania. Od tego, do jakich celów sporządzana jest wycena, zależy także, ile zapłacimy za usługę.

Czy istnieje możliwość darmowej wyceny mieszkania?

Przeprowadzenie wyceny nieruchomości za darmo jest jak najbardziej możliwe. Można zrobić to przez internet, korzystając z odpowiedniego narzędzia, które  porównuje nawet kilkaset podobnych ofert, ustalając wartość nieruchomości. To bardzo dobra wiadomość, tylko nasuwa się pytanie, czy uzyskane wyniki są wiarygodne? W każdym wypadku otrzymana wartość nieruchomości stanowi stawkę będącą porównaniem wielu podobnych ofert. Możemy więc z dużym prawdopodobieństwem uznać ją za prawdziwą lub bardzo zbliżoną do ceny transakcyjnej. Właśnie z tego powodu uzyskanie informacji na temat średniej ceny za mkw posiadanej nieruchomości jest tak ważne dla sprzedającego. 

Może cię zainteresować JAKIE CZYHAJĄ NA NAS PUŁAPKI PODCZAS BUDOWY DOMU?

Aby wycena była dokładniejsza możemy także uzupełnić dodatkowe cechy mieszkania. Może to być między innymi miejsce parkingowe oraz postojowe. W procesie analizowania dostępnych danych ważne jest także czy w budynku jest winda, dlatego też warto uzupełnić również to pole. Dobrze jest również zaznaczyć wszystkie dodatkowe posiadane przestrzenie takie jak balkon, piwnica, czy komórka lokatorska. W celu wykonania prawidłowej wyceny niezbędne jest także podanie danych adresowych nieruchomości. Podczas uzupełniania formularza nie możemy podawać informacji, które nie są zgodne z faktycznym stanem nieruchomości, ponieważ w przeciwnym razie otrzymana wycena może okazać się nierzetelna.

W przypadku korzystania z wyszukiwarek w szybki sposób możemy dowiedzieć się ile jest warte nasze mieszkanie. Możemy również znaleźć serwisy, które oferują także przygotowanie bardziej szczegółowego raportu na podstawie konkretnych danych przesłanych przez klienta.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ