Szybka sprzedaż mieszkania – jak to zrobić?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Chcąc sprzedać szybko mieszkanie należy się do tego przygotować. Sprzedając swoje mieszkanie musimy liczyć się z tym, że czeka nas szereg dość istotnych etapów, aby finalnie zostać szczęśliwym posiadaczem gotówki na koncie. Jeżeli chcą Państwo samodzielnie sprzedać mieszkanie, poniżej przedstawiamy kilka porad – jak szybko sprzedać mieszkanie

Pierwsze kroki przygotowawcze – wycena

Na początek warto wycenić swoje mieszkanie w ten sposób, aby było adekwatne do jakości. Jednak zanim to zrobimy, warto zorientować się w internecie, jak wyglądają ceny u konkurencji i w jakiej cenie sprzedają się mieszkania podobne do Twojego. 

Warto sprawdzić kilka różnych portali nieruchomości oraz przejrzyj ceny ofertowe mieszkań dostępnych w Twojej najbliższej okolicy.

Pamiętaj, że to, co najprostsze, nie oznacza, że będzie najlepsze. Należy zwrócić uwagę na to, że są to ceny ofertowe, a nie ceny sprzedaży. Mieszkania na sprzedaż, które tam znajdziemy mogą mieć różne ceny w odchyleniu nawet do 10%. 

Wyceniając swoje mieszkanie ważne jest, aby cena była atrakcyjna i jednocześnie nie wzbudzała podejrzeń. Każdy z nas lubi oszczędzać, więc warto zachęcić potencjalnego nabywcę małym rabatem. Dla przykładu – jeżeli mieszkanie jest warte 120 tys. zł podnieś cenę o 5-8 tys. zł, którą następnie opuścisz w trakcie negocjacji – w ten sposób zyskasz w oczach nabywcy, nie tracąc ani złotówki.

Korzystanie z takich informacji pokazuje przede wszystkim oczekiwania właścicieli, nie realne ceny mieszkań.

Uporządkowanie dokumentacji

Zanim wystawimy ofertę na sprzedaż warto uporządkować wszystkie dokumenty związane z nieruchomością. Należy uważnie przeczytać i sprawdzić jakie konsekwencje czekają nas podczas sprzedaży. Czy w ogóle możemy do niej przystąpić? Jest to bardzo ważne, gdyż zdarzają się sytuacje, gdzie sprzedajemy lokal zapominając o tym, że mieszkanie ma kilku współwłaścicieli bądź nie zostało przeprowadzone albo zakończone postępowanie spadkowe. 

Kolejna sytuacja to ustanowiona służebność np. osobista albo umowa dożywocia czy nie wymeldowana osoba, zawarta umowa najmu bądź po prostu niechciany lokator, który sprawia ogromne problemy z wyprowadzką. Tu warto dodać, że nie ma obowiązku ujawniania zapisu o dożywocie w księdze wieczystej nieruchomości. Niestety często sami zapominamy o takich faktach, a niemiła niespodzianka z lokatorem w lokalu będzie nie tylko kłopotem nabywcy, ale przede wszystkim naszym.

Następnie należy upewnić się, czy nie poniesiemy kosztów podatkowych związanych z osiągnięciem dochodu ze sprzedaży mieszkania. Obecnie funkcjonują tzw. trzy progi podatkowe wpływające na naliczenie podatku dochodowego. To, czy go zapłacimy czy nie, zależy do czasu, w którym nabyliśmy i sprzedajemy naszą nieruchomość, za jaką cenę oraz od tego na co przeznaczymy środki uzyskane ze sprzedaży.

I jeszcze jedna sprawa: Aby uniknąć kłopotów finansowych, należy dokładnie sprawdzić mieszkanie pod względem technicznym. Jeśli lokal ma wady, które ukryliśmy (np. wilgoć, prowizoryczne podłączenie instalacji itp.) albo o których zapomnieliśmy, a kupujący po nabyciu nieruchomości stwierdził, że takie występują, wówczas ciąży na nas odpowiedzialność. Stosuje się tu zasadę rękojmi za wady w rzeczy.

Przygotowanie mieszkania oraz zdjęć do ogłoszenia

Kiedy potencjalny kupujący szuka odpowiedniego mieszkania, pierwsze na co zwraca uwagę to wygląd wszystkich pomieszczeń. Bardzo ważne jest to, jak oferta wygląda i jak jest zaprezentowana. Należy zadbać o wszelkie detale, aby forma prezentacji nieruchomości przyciągała oglądającego. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do tego, żeby oglądający nasze mieszkanie poczuł, że  narzucamy mu jakiś konkretny sposób mieszkania, a tym samym sposób życia.

Chcąc zrobić reprezentacyjne zdjęcia nieruchomości, warto przygotować mieszkanie w ten sposób, aby nie było rażące w oczy, miało sporą przestrzeń oraz odpowiednie naświetlenie. Na początek warto usunąć niepotrzebne lub zniszczone meble, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i zagracone. Warto pomyśleć o tym, żeby usunąć również nadmiar elementów dekoracyjnych, ponieważ tego rodzaju przepych potrafi zakłócić wizerunek mieszkania. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę mieszkania. Przed sprzedażą musimy sprawić, by całe mieszkanie było w podobnej, przyjemnej dla oka tonacji. Warto pozbyć się mocnych, kontrastowych kolorów na rzecz jasnych, stonowanych, a mocne barwy zostawmy dla dodatków. Przykładem może tu być sypialnia, w której chcemy odpocząć i dlatego pomalowanie tego pomieszczenia na bardziej neutralny kolor sprawi, że więcej osób się w nim „odnajdzie”, a tym samym zainteresuje ofertą. Należy tu podkreślić, że  zastosowanie jasnych barw, nie tylko nadaje wrażenie czystości, ale sprawia, że optycznie pomieszczenia są większe.

Warto zadbać o detale

Dodatki, które będą uzupełnieniem całości metamorfozy sprawią, że mieszkanie nabierze charakteru i ciepła domowego ogniska. Nie musimy wydawać dużo pieniędzy na tego typu gadżety, ponieważ wystarczy wprowadzić małe zmiany w postaci kolorowych poduszek lub gustownych świeczek. Zwróćmy uwagę na drobne elementy, które sprawią, że Klient poczuje się zrelaksowany i jakby był już u siebie w domu. Dla przykładu, aby zrobić dobre wrażenie na kupujących, można ułożyć kilka książek w sypialni czy też, postawić koszyk z ziołami w kuchni. Jeżeli oferta skierowana jest do ludzi bardziej zamożnych, na toaletce mogą stanąć markowe perfumy czy inny, bardziej ekskluzywny gadżet. Natomiast w salonie dobrze jest też postawić wazon ze świeżymi kwiatami. Ale uwaga – np. czerwony bukiet może wpłynąć niekorzystnie na odczucia oglądającego. Najlepszym w tym wypadku kolorem jest żółty.

Kiedy mamy już odpowiednio przygotowane mieszkanie, przychodzi czas na zrobienie zdjęć potrzebnych do wystawienia oferty. Chcąc przyciągnąć potencjalnego nabywcę, aby odwiedził nasze mieszkanie, musimy postarać się, aby ogłoszenie i zdjęcia były na wysokim poziomie. To właśnie zdjęcia najbardziej decydują o tym, że Klient zainteresuje się tym, a nie innym mieszkaniem. 

Jeżeli chcemy mieszkanie sprzedać przez biuro nieruchomości, warto pozostawić im wykonanie profesjonalnych zdjęć, ponieważ posiadają odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie. Posiadają oni wiedzę na co zwrócić uwagę, ponieważ na co dzień pracują z osobami pragnącymi kupić mieszkanie i znają ich potrzeby.

Tak więc, aby dobrze sprzedać mieszkanie warto poznać kilka technik i sposobów, które warto zastosować przed sprzedażą mieszkania.  Warto jest poświęcić trochę czasu i pracy do tego, aby maksymalnie wykorzystać potencjał swojej nieruchomości, którą chcemy szybko sprzedać. Tak przygotowana nieruchomość to gwarancja szybkiej sprzedaży.

Zobacz: szybka sprzedaż mieszkania

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Call Now ButtonZADZWOŃ