jak-wybudowac-dom-2020

Jakie czyhają na nas pułapki podczas budowy domu?

jak-wybudowac-dom-2020

Budowa własnego domu jest wielozadaniowym procesem, który wymaga określonego budżetu. Inwestycja zaczyna się od zakupu działki, zawarciem umów o dostarczenie wody i prądu po pozyskanie materiałów czy firmy budowlanej. Jednak zanim inwestor przystąpi do budowy domu, powinien dokładnie przeliczyć finanse, aby nie skończyło się to brakiem możliwości dokończenia swojej inwestycji. 

Na jakie pułapki można natknąć się podczas budowy domu?

Przed rozpoczęciem budowy domu dokładnie zaplanuj całe przedsięwzięcie, aby nie natrafić na przykre niespodzianki. 

Przed  rozpoczęciem budowy domu warto zapoznać się z przepisami prawnymi, wymaganiami oraz dokumentacją, aby nie doprowadzić do nałożenia kar przez organy państwowe. Kary stanowią dodatkowe koszty, które nie są wliczone w budowę domu. Dlatego warto zadbać o formalności związane ze spełnieniem wszystkich  wymogów prawnych, aby nie generować dodatkowych kosztów. 

Po zakupie działki, na której ma powstać nasz wymarzony dom nagle okazuje się, że nie ma możliwości budowy. Dzieje się tak, ponieważ brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub nie będzie możliwości uzyskania decyzji lokalizacyjnej o warunkach zabudowy. Istotne jest, aby dokładnie zbadać sytuację prawną działki, na której powstać ma wymarzony budynek. 

Warto przeczytać SPRZEDAŻ DOMU W TRAKCIE BUDOWY

Czasami może okazać się, że zakup projektu budowy domu nie będzie odpowiedni do zakupionej pod budowę działki i konieczna będzie zmiana projektu, aby dostosować go do możliwości zabudowy działki. Najczęściej taki problem powstaje, kiedy ktoś wybiera oddzielnie projekt domu, nie biorąc pod uwagę możliwości działki. W takim przypadku konieczne będzie dostosowanie projektu lub jego zmianę, co rodzi dodatkowe koszty. 

Nie spiesz się z doborem odpowiedniej firmy budowlanej, ponieważ pośpiech to zły doradca. Firma budowlana, którą wcześniej nie sprawdzimy może doprowadzić do konieczności poprawek, modyfikacji czy ulepszeń co również zwiększa koszty budowy domu. Tak więc, wybierając firmę, która ma wybudować nasz dom, warto wcześniej ją sprawdzić pod względem rzetelności, fachowości, a także poszukać opinii na jej temat. 

Nie zaczynaj budowy domu bez podpisanej umowy z firmą budowlaną. Umowa jasno i precyzyjnie określa kosztorys i wynagrodzenie. Dzięki temu unikniesz niejasności i nieporozumień, jakie mogą wyniknąć w związku z zakupem materiałów i innymi kosztami. 

Budowa domu – źle obliczone finanse

Niekiedy zdarza się taka sytuacja, że budowa domu została dokładnie przemyślana, pieniądze zostały zebrane lub uzyskane w formie kredytu i nagle okazuje się, że inwestor przeszacował swoje możliwości finansowe. Koniec budowy zbliża się ku końcowi, jednak brakuje pieniędzy na jej dokończenie. Jest to dość często występujący problem, który powoduje kłopoty. Zaciągnięty kredyt na budowę domu trzeba regularnie spłacać, a w domu nie można zamieszkać, bo nie został skończony i nie posiada odbioru technicznego. Aby wybrnąć z tej sytuacji, należy gruntownie przeanalizować i przeliczyć możliwości finansowe. Jeśli okaże się, że nie udźwigniesz dalszej budowy domu, warto zastanowić się nad sprzedażą domu bez odbioru technicznego. Może to być jedyne rozwiązanie, które uchroni nas przed generowaniem długów. 

Sprzedaż domu w trakcie budowy

Gdy ze względu na brak możliwości finansowy ukończenie budowy domu staje się nierealne, nawet jeżeli nie ma on odbioru technicznego, czasem jest lepiej sprzedać dom w trakcie budowy odzyskując w ten sposób włożone w niego środki niż brnąc w budowę dalej. Nie jest to łatwa decyzja, aczkolwiek racjonalna. Może warto poczekać na lepsze czasy, zgromadzić większy kapitał i nie martwić się o to, czy uda nam się ukończyć budowę wymarzonego domu. 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ