jak-latwo-sprzedac-mieszkanie-2020

Jak sprzedać mieszkanie w 2020r – Informacje oraz porady

jak-latwo-sprzedac-mieszkanie-2020

Zazwyczaj do sprzedaży mieszkania skłaniają nas różne sytuacje życiowe np. pilna przeprowadzka do innego miasta lub powiększenie rodziny. W takich sytuacjach czas gra tu dużą rolę. Sprzedaż swojego lokum jest procesem żmudnym, do którego trzeba się dobrze przygotować. Zwłaszcza, gdy chcemy, aby cała transakcja dla nas możliwie korzystna i bezpieczna.  Poniżej przedstawimy, jak z sukcesem znaleźć nabywcę nieruchomości. 

Wycena mieszkania

Wycenę mieszkania, które chcemy sprzedać możemy zrobić sami, przy pomocy pośrednika lub rzeczoznawcy majątkowego. Wybór pomiędzy rzeczoznawcą a pośrednikiem zależy najczęściej od celu wyceny. Jeśli podejmiemy decyzję o samodzielnej wycenie, warto zwrócić uwagę na podobne oferty ze stron internetowych z nieruchomościami lub sprawdzić analizy  udostępniane przez Związek Banków Polskich. Można również skorzystać ze specjalnych kalkulatorów do wyceny mieszkania, które biorą  pod uwagę dokładną lokalizację mieszkania, jego powierzchnię, a niekiedy piętro i liczbę pokoi. 

Kiedy jednak sprzedajemy mieszkanie z pomocą pośrednika, w jego gestii leży wycena nieruchomości. Dla agenta nie jest problemem wycena nieruchomości, ponieważ dobrze orientuje się w cenach i trendach różnych rynków, toteż wie jak np. powinna wyglądać wycena i ogłoszenie mieszkania w Krakowie, a jak w Warszawie. Ponadto, mają dostęp do danych z systemów transakcyjnych, o których nie wiedzą klienci. W przypadku rzeczoznawcy sprawa jest prosta – przygotowuje on operat szacunkowy, niezbędny do formalnych wycen.

Sprzedaż mieszkania bez pośrednika

Wiele osób decyduje się na samodzielną sprzedaż mieszkania zazwyczaj dlatego, że pośrednicy, mimo wszystkich zalet, wiążą się z dodatkowymi kosztami przy sprzedaży mieszkania czy innej nieruchomości. Zatem, jak sprzedać mieszkanie bez pośredników, aby nie popełnić błędów i nie ponieść strat finansowych?

Zadbaj o formalności – przygotuj niezbędne dokumenty

Przed sprzedażą mieszkania warto dokładnie przejrzeć całą dokumentację i sprawdzić jego stan prawny.  Do sporządzenia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości, sprzedający może być poproszony o przekazanie w takich dokumentów jak:

  • numer księgi wieczystej lokalu mieszkalnego;
  • tytuł prawny do nieruchomości w formie aktu notarialnego (umowa sprzedaży, ustanowienia odrębnej własności lokalu, darowizny, poświadczenie dziedziczenia, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, zaświadczenie dotyczące uregulowania podatku od spadków i darowizn lub braku należności takiego podatku); 
  • zaświadczenie o meldunkach stanowiące potwierdzenie, że w nieruchomości będącej przedmiotem transakcji nikt nie jest zameldowany (aktualne, dostarczone najpóźniej w dniu podpisania aktu notarialnego);
  • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych, wydawane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową;
  • zaświadczenie określające, czy nieruchomość znajduje się w obszarze rewitalizacji – jeżeli tak wiąże się to z prawem pierwokupu na rzecz miasta lub gminy;
  • zaświadczenie o braku zaległości w zapłacie podatku od nieruchomości lub opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu; 
  • a w przypadku mieszkania obciążonego kredytem również: zaświadczenia z banku dotyczącego warunków i możliwości spłaty kredytu, zawierające informację o pozostałej kwocie spłaty wraz z prowizją za wcześniejszą spłatę, numer rachunku technicznego do spłaty kredytu, zgoda na wcześniejszą spłatę zadłużenia, informacja o nie zawieraniu z bankiem umów na podstawienie wierzytelności

Po dostarczeniu notariuszowi niezbędnych do sprzedaży mieszkania dokumentów, musi on potwierdzić ich prawdziwość, by umowa była ważna oraz aby transakcja przebiegła pomyślnie. 

Warto przezczytać Firmy kupujące mieszkania za gotówkę

Jak napisać ogłoszenie i gdzie wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Przede wszystkim, aby dobrze napisać ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania, należy wcześniej dokładnie przygotować nieruchomość. Skuteczne ogłoszenie wymaga dobrej jakości zdjęć wnętrza, a te wypada zrobić w czystym i estetycznym wnętrzu. Ogłoszenie powinno zawierać konkretne informacje dotyczące: ceny mieszkania, powierzchni użytkowej, liczbie pokoi, stanie technicznym, lokalizacji, dostępności mediów czy czynszu dla spółdzielni. Warto również opisać okolicę przy której znajduje się nieruchomość, opcje dojazdu, a także informacje o placówkach oświatowych, sklepach, przychodniach, miejscach kulturalnych czy rozrywkowych z pewnością zwrócą uwagę potencjalnego kupca. I najważniejsze – nie zapomnij o swoich danych kontaktowych!

Teraz już śmiało można wystawić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania. Swego czasu popularne było wystawienie ogłoszenia w gazecie, jednak z biegiem lat uległo to zmianie. Współcześnie najskuteczniejszym miejscem sprzedaży jest internet. Istnieje wiele serwisów, płatnych i bezpłatnych, które umożliwiają zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży. Sprawdź, które są najpopularniejsze i na nich zamieść swoje ogłoszenie.

Sprzedaż mieszkania z pośrednikiem nieruchomości

Sprzedaż mieszkania z pośrednikiem jest bardzo dobrym pomysłem w przypadku, kiedy zależy nam na czasie, jak również w przypadku, kiedy przerasta nas samodzielna sprzedaż. Konieczność odpowiadania na telefony lub maile dotyczące naszej oferty jest dość nurtującym zajęciem – szybko okazuje się, że musimy poświęcić temu cały swój czas.

Wybierając szybki skup mieszkań, możemy liczyć na fachową pomoc w sprzedaży mieszkania, bez zbędnego oczekiwania na potencjalnego klienta. Pośrednik doskonale zna rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wie, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia, a także ma dostęp do dodatkowych baz danych i kontaktów wypracowanych przez lata doświadczeń. Korzystanie z usług pośredników jest także dużo bezpieczniejsze i gwarantuje pewność dokonania transakcji zgodnej z przepisami prawnymi.

Warto przeczytać SPOSÓB NA SZYBKĄ SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Niebagatelne  znaczenie ma również bezpieczeństwo przeprowadzenia transakcji, które skup mieszkań gwarantuje sprzedającemu. Ma on pewność, że nie trafi do niego przypadkowa osoba z ulicy, ale osoba już wcześniej zweryfikowana w skupie mieszkań.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ