jak-wyglada-sprzedaz-mieszkania-2021

Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

jak-wyglada-sprzedaz-mieszkania-2021

Często w ferworze walki o pozbycie się swojego lokum przychodzi nam na myśl pytanie o sprzedaż mieszkania – co dalej? Czy dobicie targu i znalezienie kupca to ostatnia rzecz w zawiłym procesie sprzedaży swojej nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym poście aby każdy, czy to własnoręcznie szukający kupca czy korzystający z szybkiego skupu mieszkań za gotówkę miał wiedzę i pewność swoich działań.

Sprzedaż mieszkania i na co należy uważać?

Nawet jeżeli wydaje nam się, że dobrze znamy prawo i nie mamy problemu z różnymi formami rozliczenia i prawem podatkowym dobrze jest bardziej zagłębić się w temat strony prawnej jeśli samodzielnie planujemy zająć się całym procesem sprzedaży swojego lokalu. Osoby bardzo pewne siebie lub nieznające realiów przestrzegamy aby dokładnie poznać każdego potencjalnego kupca. Czasami zdarza się bowiem, że zainteresowany kupnem może być ktoś, kto dopiero stara się o kredyt hipoteczny. Jeśli sprzedamy mieszkanie, to co dalej? Jak wygląda sprawa przy takim pokroju chętnego? Niestety często musimy liczyć się z tym, że w proces kupna nieruchomości będzie zaangażowany bank udzielający kupującemu kredytu hipotecznego. Oczekiwanie na decyzję może więc znacznie spowolnić cały proces co może skutkować oczekiwaniem na zapłatę a nie zawsze jest to nam na rękę. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem może być szybki skup mieszkań, dzięki któremu otrzymamy gotówkę nieporównywalnie szybciej i bezproblemowo.

Warto przeczytać NA CO KLIENCI ZWRACAJĄ UWAGĘ, OGLĄDAJĄC MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ?

Po sprzedaży mieszkania – czyli o formalnościach.

A więc co z formalnościami, o które musimy zadbać jako sprzedający? Wiele zależy od tego jak nabyliśmy naszą nieruchomość oraz jaki status prawny posiada. Wspólnym podatkiem jednak, niezależnie od tych czynników będzie podatek od sprzedaży nieruchomości w ustalonej odgórnie wysokości 19%. Odliczany jest on od dochodu, co jest istotne, więc łatwo możemy go obliczyć.

Istnieją jednak sytuację, w których nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty powyższego podatku. Sprzedaliśmy więc mieszkanie ale co dalej? W ciągu najbliższych trzech lat możemy przeznaczyć nasz zysk na kolejne cele mieszkaniowe. Jeśli tak zrobimy, na przykład, inwestując w inną nieruchomość, mieszkanie na wynajem bądź lokum dla siebie – w takim przypadku jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości i nie musimy rozliczać się z fiskusem. Aby zmieścić się w tym czasie samodzielnie szukając kupca musimy włożyć dużo wysiłku, i prawdopodobnie, zainwestować w reklamę swojej oferty. Dodatkowo często będziemy musieli poświęcać czas i środki na umawianie się z potencjalnymi kupcami co będzie kolejnym wkładem z naszej strony. Jeśli więc zależy nam na czasie i naszym komforcie warto pomyśleć o zatrudnieniu do sprzedaży mieszkania firmy zajmującej się szybkim skupem mieszkań. Dzięki temu będziemy mieli pewność zwolnienia od podatku wspomnianym powyżej.

Jest to kwestia o tyle istotna, że brak uiszczenia podatku lub zgłoszenia PIT-39 a więc zgłoszenia przyznania ulgi może skutkować interwencją ze strony urzędu skarbowego. W przepisach widnieje zapis, który mówi nawet o wysokiej grzywnie za niezapłacenie go.

Jakie dokumenty przygotować po sprzedaży nieruchomości?

Może cię zainteresować SPRZEDAŻ DOMU W TRAKCIE BUDOWY – CO WARTO WIEDZIEĆ? 2021

Pewnie słyszałeś/aś o dokumencie noszącym nazwę protokół zdawczo-odbiorczy. Słyszy się o nim szczególnie często w przypadku najmu długoterminowego i krótkoterminowego w sytuacji przekazania kluczy do mieszkania. Jeśli więc sprzedałeś mieszkanie chętnemu kupcowi i zastanawiasz się co dalej – warto skupić się na tym formularzu zanim nastąpi przekazanie mieszkania nowemu najemcy. 

W odpowiednio sporządzonym protokole zdawczo-odbiorczym znajdziemy więc:

– kiedy, kto i komu przekazuje mieszkanie;

– w jakim stanie jest przekazywane mieszkanie;

– jakie wady / uszkodzenia są w mieszkaniu w dniu jego przekazania;

– sporządzony stan liczników z konkretnymi pomiarami;

– przekazywane sprzęty, których nie zabieramy i ich kondycja.

Ważne jest dokładne pisanie wszystkiego – każdy punkt chroni nas w razie roszczeń i zabezpiecza przed niespodziewanymi nieprzyjemnościami ze strony nowego najemcy.

Problemy podczas sprzedawania mieszkania.

Sprzedałeś mieszkanie ale co dalej? Bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i poczynionych przygotowań trudno może nam być sfinalizować sprzedaż, nawet jeśli znaleźliśmy już chętnego kupca. Bez skrupulatnie przygotowanej dokumentacji możemy spotkać się więc z długim terminem oczekiwania na sprzedaż lub nawet wycofaniem się chętniej osoby z chęci zakupu. Dobrze jest więc poświecić na to więcej czasu zwłaszcza gdy nasze mieszkanie nie jet perełką na rynku nieruchomości i możemy, z różnych przyczyn, mieć problem ze znalezieniem zainteresowanych najemców.

Czy chcemy tego czy nie – sprzedając nieruchomość musimy poświęcić na cały proces dużo czasu – warto więc zaplanować sobie czas wolny na pisanie ogłoszeń, dobrą sesję zdjęciową, która uwidoczni zalety lokalu oraz czas na umawianie się na okazanie miejsca i rozmowy z zainteresowanymi szybką sprzedażą mieszkania.

Aby stworzyć dobrą, atrakcyjną ofertę poszukajmy podobnych ogłoszeń z okolicy i znajdźmy dobre praktyki w pisaniu ogłoszenia tego typu. Sprawdzenie konkurencji pozwoli także na rozeznanie się w cenach i pomoże ocenić wartość naszego domu, jego atrakcyjność pod względem chociażby umiejscowienia i stopnia technicznego.

Nie każdy jest tego świadomy jednak cały proces może przedłużyć nie nie tyle na kilka miesięcy co nawet trwać kilka lat jeśli nie trafimy w dobrą sytuację na rynku nieruchomości. Dobra promocja ogłoszenia online i offline także może okazać się tutaj kluczem do sukcesu i szybkiego zamknięcia transakcji. Jeżeli jednak nie czujemy się dobrze w negocjacjach a posada sprzedażowca jest nam daleka i obawiamy się oszustów lub naciągaczy możemy wynająć specjalną grupę fachowców, która pomoże nam w sprzedaży naszego M.

Jeśli interesuje nas szybki skup mieszkań za gotówkę, zlecenie tego procesu odpowiedniej firmie będzie bardzo opłacalną opcją. Profesjonalna agencja z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości odpowiednio pokieruje całą sprzedażą i zapewni wszelkie wymagane formalności.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ