Mieszkanie z lokatorem – co robić?

W ostatnich latach często możemy spotkać na rynku nieruchomości ogłoszenia typu: “Sprzedam mieszkanie z lokatorem”. Takich ofert jest wiele lecz chcąc sprzedać mieszkanie z lokatorem lub najemcą, musimy liczyć się z tym, że może być ciężko ze znalezieniem potencjalnych nabywców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy szukający mieszkania, potrzebuje lokum na własny użytek i nie zamierza go dzielić z obcą osobą (nawet przez krótki czas). Nieruchomościowi inwestorzy też będą raczej niechętnie patrzyli na perspektywę zakupu mieszkania z lokatorem.

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Czasami mamy do czynienia z sytuacją, gdzie właściciele mieszkań decydują się na sprzedaż mieszkania z lokatorem. Większość osób zainteresowanych takim stanem rzeczy zastanawia się, czy przeprowadzenie takiej transakcji jest w ogóle możliwe z punktu widzenia prawnego. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak – sprzedaż mieszkania własnościowego z lokatorem jest możliwa, o ile znajdzie się kupiec. Możemy jednak spotkać się z pewnymi trudnościami. Niestety nie łatwo jest znaleźć kupca na taką nieruchomość, dlatego wystawiając na sprzedaż mieszkanie z lokatorem musimy stosunkowo obniżyć cenę, aby zrekompensować niedogodności kupującemu. Bardzo ważne jest to, żeby podczas sprzedaży mieszkania z lokatorem poinformować o zaistniałej sytuacji potencjalnego kupującego. W ten sposób wzbudzisz zaufanie i dalsze negocjacje mogą okazać się skuteczne.

Mieszkanie z niechcianym lokatorem, możemy sprzedać na dwa różne sposoby. Pierwszy, to kiedy właściciel sam wystąpi na drogę prawną, przeprowadzi postępowanie cywilne i doprowadza do eksmisji komorniczej. Niestety takie rozwiązanie jest długotrwałe, gdyż proces cywilny może trwać nawet do kilkunastu miesięcy, a często i dłużej. Do tego jest to kosztowne, ponieważ trzeba opłacić adwokata oraz każda czynność sądowa i egzekucyjna wiąże się z poniesieniem kosztów. Drugim i zarazem najbardziej realnym rozwiązaniem dla właściciela jest sprzedaż mieszkania z lokatorem. W tym przypadku najlepszy będzie skup nieruchomości – Ideal Nieruchomości, który zajmuje się taką sprzedażą. Nasi wykwalifikowani pracownicy posiadają w tym zakresie duże doświadczenie i przeprowadzą całą transakcję należycie.

Kto kupi mieszkanie z lokatorem?

Nabycie mieszkania z lokatorem, może być opłacalne, ponieważ może być tańsze nawet o 33 procent w porównaniu z wartością rynkową. Trzeba jednak pamiętać, że kupujesz mieszkanie z lokatorem. Po przeniesieniu prawa własności problem eksmisji osób zamieszkałych lokal spada na Ciebie. Co więcej, na uregulowanie należności za zakupione mieszkanie będziesz miał maksymalnie miesiąc. Jeżeli z jakiś powodów nie uda Ci się wpłacić pieniędzy w wyznaczonym terminie, wpłacone wcześniej wadium przepadnie. W ciągu 30 dni trudno jest dopełnić wszelkich formalności związanych z kredytem hipotecznym dlatego, zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania z lokatorem, zastanów się, czy uda ci się zgromadzić potrzebne środki w tak krótkim czasie. Pamiętaj o tym, że w licytacji może brać udział kilka osób, dlatego cena mieszkania, pomimo atrakcyjnej ceny wywoławczej – wzrośnie.

Czy jest możliwa eksmisja lokatora?

Kiedy jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania z lokatorem, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsza z nich to ta, że osobę zamieszkującą w mieszkaniu można eksmitować, zgłaszając do sądu odpowiedni wniosek o eksmisję. Jednak istotne jest to, że gmina musi zapewnić lokatorowi nowe lokum, które czasem jest poszukiwane latami. Niestety cały proces może potrwać dość długo, co jest zdecydowanie nie na rękę nowemu właścicielowi. Pocieszający jest fakt, że kupujący może też samodzielnie znaleźć lokatorowi nowe mieszkanie. Za długi czas oczekiwania na znalezienie lokum lokatorowi, właścicielowi należy się również odszkodowanie.

Jak sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem?

W przypadku kiedy chcemy sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem, musimy liczyć się z tym, że mogą napotkać nas problemy, w szczególności kiedy zameldowana osoba nie będzie chciała polubownie opuścić mieszkanie.

Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

W takiej sytuacji pozostaje nam złożyć wniosek o eksmisję w sądzie. Gmina powinna zapewnić miejsce do mieszkania takiej osobie. Możemy również sami podjąć się tego zadania. Bywa tak, że rozpatrywane wnioski o eksmisję trwają bardzo długo. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu długiego oczekiwania na eksmisję niechcianego lokatora.

Problem pojawia się w przypadku, kiedy lokator korzysta z prawa dożywocia. Może wówczas przebywać w nieruchomości, a nowy właściciel nie powinien żądać od niego wyprowadzki. Dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania można zamienić na rentę dożywotnią. Wówczas koszty finansowe ponosi nowy właściciel lokalu. Zapis o lokatorze korzystającym z prawa dożywocia znajduje się w księdze wieczystej nieruchomości. Warto sprawdzić to przed dokonaniem zakupu.Chcąc uniknąć wspomniany problemów podczas sprzedaży mieszkania, warto poprawnie i szczegółowo sformułować umowę wynajmu lokalu. Uwzględnij w niej przewidziane okoliczności, czyli warunki wypowiedzenia umowy najmu.

Zobacz: skup mieszkań z lokatorem

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ