mieszkanie-sprzedaz-czy-wynajem

Czy sprzedaż mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem mieszkania?

mieszkanie-sprzedaz-czy-wynajem

Obecnie często spotykamy się z sytuacją, w której wielu naszych znajomych w średnim wieku ma możliwość otrzymania mieszkania po zmarłych rodzicach lub dziadkach. Wielu z nich zachowa na pewno otrzymane w ten sposób mieszkanie i wykorzysta na swoje cele mieszkaniowe jednak jakiś odsetek wybierze opcję sprzedaży mieszkania czy domu – bezpośrednio lub z wykorzystaniem popularnego w ostatnich latach skupu mieszkań za gotówkę. Która opcja jest więc lepsza w takiej sytuacji? Wiele zależy od nas samych i naszych możliwości.  

Warto przeczytać SPRZEDAŻ MIESZKANIA – CO DALEJ? 2021

Wiele osób otrzymując taką możliwość pomyśli od razu o wynajmie – nic dziwnego. Jest to doskonała, z punktu widzenia nowego właściciela opcja na dodatkowy wpływy do domowego budżetu, spłata raty za kupione niedawno mieszkanie czy szybkie dorobienie w ciężkich czasach. Jeśli lokalizacja mieszkania i jego stan rzeczywiście mogą wydać się interesujące dla potencjalnych najemców warto rozważyć więc tą opcję. Bliskość komunikacji miejskiej, niewielki metraż lub możliwość podzielenia mieszkania na kilka pokoi, pobliskie uniwersytety lub szkoły wyższe lub bliskość centrum miasta często są najważniejszymi cechami na jakie spoglądają chętni najemcy. Jeśli ciężko nam spełnić chociaż część z tych punktów, warto pomyśleć jednak o większym, jednorazowym zysku jaki da nam wystawienie mieszkania na sprzedaż i skup nieruchomości.

Jak to naprawdę jest z wynajmem mieszkań?

Inwestycja w postaci wynajmowania swojego lokum jest w ostatnim czasie jedną z najbardziej popularnych form inwestowania w nieruchomości. W końcu regularne przypływy gotówki co miesiąc z samego faktu posiadania mieszkania to o wiele przewidywalny zysk niż inne formy inwestowania jak chociażby obligacje skarbowe czy giełda papierów wartościowych. Są też wyżej oprocentowane niż zamrożone często fundusze na lokatach czy kontach oszczędnościowych, które mogą w nieskończoność generować minimalne zyski kosztem braku możliwości wyjęcia pieniędzy.

Nic nie jest jednak czarno-białe i życie niejednokrotnie pokazało z czym musi liczyć się właściciel wynajmowanego mieszkania. We znaki dała się także pandemia, która spowodowała duże załamanie na rynku wynajmu długoterminowego i zerowe zarobki u wielu właścicieli. Polskie prawo również często wydaje się stawać po złej strony przy spornych kwestiach związanych z wynajmowaniem lokali mieszkalnych. 

Może cię zainteresować NA CO KLIENCI ZWRACAJĄ UWAGĘ, OGLĄDAJĄC MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ?

Polskie prawo wyraźnie wskazuje, że nie możemy eksmitować lokatora, który zalega z czynszem krócej niż trzy miesiące co wydaje się niezmiernie kłopotliwe jeśli chodzi o życie bez środków z wynajmu. Niestety przepisy wydają się chronić bardziej najemce niż właściciela na co dodatkowo wskazują przepisy o ochronie praw lokatorów. W takim przypadku my, jako właściciel musimy pofatygować się i napisać specjalne pismo, w którym dajemy dodatkowe 30 dni na zapłacenie zaległego czynszu co jest dodatkowym utrudnieniem i w praktyce pozbawia nas zarobku na kolejny miesiąc. Jeśli najemca nie dostosuje się do wystosowanego przez nas pisma dopiero wtedy możemy poczynić dodatkowe środki prawne i wejść na drogę sądową.  

Należy dodatkowo pamiętać, że wynajmowanie mieszkania to nie tylko zarabianie na wynajmie ale również szereg obowiązków i ciągle inwestowanie w mieszkanie. Jest to również poświęcanie naszego czasu na regulowanie wszelkich spraw pomiędzy nami, najemcami a spółdzielnią lub wspólnotą. Uiszczanie odpowiednich opłat, odbieranie korespondencji dotyczącej mieszkania to nie jedyne obowiązki. Właściciel jest również zobowiązany do naprawiania wszelkich awarii kiedy coś się zepsuje, wymiany zużytych sprzętów i zajęcia się serwisowaniem ich. Bycie ciągle pod telefonem w razie pytań i wątpliwości może być równie uciążliwe.

Nie dziwi więc fakt, że znając wiele podobnych historii nie decydujemy się na takie rozwiązanie i wolimy sprzedać nieruchomość, na przykład poprzez szybki skup mieszkań.

Czy sprzedaż mieszkania może być korzystniejsza. 

Jeśli chcemy zyskać więcej na mieszkaniu, które otrzymaliśmy po rodzicach lub dziadkach, warto rozważyć jego remont lub chociaż odświeżenie. Zapoznajmy się z ofertami rynkowymi i zobaczmy jak kształtują się oferty i ceny w naszej okolicy. Niestety dla nas, często najpopularniejsze są mieszkania wyremontowane lub o tak zwanym podwyższonym standardzie. Nieruchomości otrzymane po zmarłych z rodziny nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem i właściciele mogą mieć o wiele większy problem z ich sprzedażą. Ciężko też zarobić na nich wiele dlatego tak popularne stają się ostatnio skupy mieszkań oferujące szybką wycenę i dobrą cenę w porównaniu do średniej rynkowej.

Jeśli jednak sami próbujemy sprzedać nasze lokum remont może znacznie podnieść wartość nieruchomości i niskim kosztem możemy wtedy sporo zarobić na naszym M. Już za 40 000 zł zrobimy dość porządny remont około 50-metrowego mieszkania ale przy użyciu lepszych materiałów z wyższej półki może to być nawet 70 000 zł. Wzrost nieruchomości możemy wtedy liczyć jako nawet 200%.  

Szukając kupca musimy w szczególności uważać na oszustów grasujących na rynku nieruchomości zwanych flipperami. Jest to bardzo przebiegła grupa inwestorów skupujących mieszkania za bardzo marną stawkę i, po wykonaniu drobnych prac remontowych, odsprzedająca je po dużo wyższej kwocie. Stare mieszkania w niższym standardzie to ich główny zarobek, dlatego młode osoby, które otrzymały mieszkanie po rodzicach lub dziadkach muszą szczególnie na nich uważać.   

Skup mieszkań – najłatwiejszy sposób na sprzedaż nieruchomości?

W ostatnich latach niezwykle popularną opcją stał się skup mieszkań za gotówkę. Firmy oferujące taką możliwość od lat zajmują ię skupowaniem wszelkiego typu nieruchomości i w bardzo szybkim czasie realizują cały proces kupna i sprzedaży. Jeśli więc zależy nam na czasie i szybkiej gotówce warto pomyśleć o skupu domów oferowanych przez profesjonalne przedsiębiorstwo zajmujące się kompleksowo każdym krokiem od wyceny po akt notarialny i wpis do ksiąg wieczystych. 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ