sprzedaz-udzialu-w-nieruchomosci

Czy możliwa jest sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

sprzedaz-udzialu-w-nieruchomosci

Dla większości osób niezorientowanych z rynkiem nieruchomości oraz sprzedażą mieszkań współwłasność domu lub innego typu nieruchomości kojarzyć się będzie z małżonkami lub sytuacją rodzinną. Jednak nie każdy wie, że temat ten dotyczy o wiele większej liczby przypadków. Dopiero w sytuacji dziedziczenia nieruchomości dowiadujemy się więc, że tutaj również istnieje współwłasność ułamkowa i dotyczy naszych udziałów w danej nieruchomości. Co więc jeśli chcemy sprzedać nasze udziały – czy jest to w ogóle możliwe? Czy skup mieszkań zajmuje się skupem udziałów i jak to prawnie wygląda? Wszystkie te kwestie wyjaśniamy w tym artykule.

Czy potrzebna jest zgoda właściciela jeśli chcemy sprzedać swoje udziały?

Co należy wiedzieć o temacie sprzedaży udziałów nieruchomości i czy w ogóle możemy to zrobić bez zgody właściciela? Odpowiedzi należy szukać w kodeksie cywilnym, w którym wyszczególniono dwa rodzaje współwłasności: łączna i ułamkowa.

Warto przeczytać CZY SPRZEDAŻ MIESZKANIA OPŁACA SIĘ BARDZIEJ NIŻ WYNAJEM MIESZKANIA?

Czym różnią się od siebie jedna współwłasność od drugiej? Pierwsza z nich – ułamkowa charakteryzuje się tym, że współwłaściciele posiadają konkretne udziały w danej rzeczy, w większości udziały te są też dla każdego takie same. Druga – współwłasność łączna nie zawiera w sobie żadnych konkretnych wartości, nie mają więc sprecyzowanych udziałów.

Warto też wiedzieć, że współwłasność łączna nie ma samodzielnej konstrukcji prawnej. W praktyce oznacza to, że nie może występować samodzielnie a jedynie w obecności innego stosunku prawnego. Jeśli chodzi o występowanie takiej współwłasności w przypadku domów istnieje bardzo prosty przykład występujący w małżeństwie. Małżonkowie tworzą współwłasność łączną w przypadku nieruchomości jednak podstawą jest występowanie małżeństwa bez intercyzy. Jego zakończenie powoduje zakończenie współwłasności łącznej dla obu stron a ewentualna sprzedaż udziałów w nieruchomości w skupie mieszkań w takim wypadku traci sens. Sprawdza się wtedy również reguła, według której, taki rodzaj współwłasności nie może funkcjonować samodzielnie ze względu na swój charakter.

Inaczej ma się sprawa w przypadku chęci sprzedaży swoich udziałów w nieruchomości kiedy występuje współwłasność ułamkowa. Taki przypadek dokładnie opisują też przepisy prawa dopuszczające taką możliwość. Zapoznając się z przepisami prawa a dokładnie kodeksu cywilnego dowiemy się, że istnieje możliwość samodzielnej sprzedaży swoich udziałów nieruchomości. W artykule 198 kodeksu cywilnego potwierdza się fakt, że nie potrzebujemy do tego także zgody właściciela nieruchomości ani pozostałych współwłaścicieli. Jeśli więc chcemy sprzedać nasze udziały w skupie nieruchomości – nie ma żadnych przeszkód aby to uczynić. Nie możemy jednak przekraczać naszych uprawnień. Do rzeczy, jakich zdecydowanie nie możemy zrobić, i które będą wymagały zgody współwłaścicieli należy między innymi sprzedaż całego lokalu lub domu lub remont nieruchomości. Wspomina o tym artykuł 199 kodeksu cywilnego.

W jakich przypadkach będziemy mieli pewność czy nasza współwłasność jest ułamkowa czy łączna? Kiedy mówimy o spadku mieszkania lub domu wtedy możemy mieć pewność, że zawsze chodzi o współwłasność ułamkową i według tych przepisów możemy działać. Nie jest to też zależne od tego ilu osobom przypada spadek, na co wskazuje artykuł 1035 kodeksu cywilnego.  

Jak więc sprzedać udziały w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

Jak już wiemy, nie ma przeszkód w sprzedaży naszych udziałów w nieruchomości jeśli nie mamy na to zgody właściciela. Nie ma również znaczenia skąd te udziały otrzymaliśmy a sam fakt, że są to udziały w mieszkaniu czy domu. Według prawa, a dokładnie, artykułu 1036 kodeksu cywilnego mamy prawo do swobodnego zarządzania swoimi udziałami także jeśli chcemy je sprzedać. Zgoda innych współwłaścicieli nie będzie też tutaj istotna.  

Czy jest możliwe, że ktoś zablokuje naszą sprzedaż lub przypadki, w których nie możemy tego zrobić? Według prawa, w sytuacji kiedy nasza sprzedaż udziałów w nieruchomości koliduje z prawami i interesami innego ze spadkobierców może on sprzeciwić się operacji. Kieruje się wtedy ze swoimi wątpliwościami do sądu, który rozstrzyga czy możliwe jest czy doszło do naruszenia interesów. Jeśli rzeczywiście takie naruszenie zostanie wykryte sąd zbywa udział w rzeczy stanowiącej spadek takich jak właśnie mieszkanie. Jeśli nie jesteśmy pewni rozstrzygnięcia takiej sprawy – możemy poczytać o dotychczasowych precedensach i a aktach sądowych znaleźć podobne sprawy, prześledzić je oraz zobaczyć w jakich przypadkach jak się zakończyły.  

Swoje udziały możemy łatwo sprzedać np. w skupie nieruchomości.

Wiemy już, że bez problemów możemy sprzedać swoje udziały w nieruchomości jednak czy wiemy komu możemy takie udziały odsprzedać? Najpopularniejszą opcją wybieraną przez większość osób jest skup nieruchomości. Są to firmy, które często wiele lat zajmują się odkupywaniem wszelkich rodzajów nieruchomości – także udziałów od osób, które w szybki i łatwy sposób chcą się pozbyć niechcianych udziałów, domu czy mieszkania. 

Może cię zainteresować SPRZEDAŻ MIESZKANIA – CO DALEJ? 2021

Innym sposobem sprzedaży naszych udziałów jest znalezienie potencjalnego kupca poprzez różnego rodzaju portale ogłoszeniowe a nawet spróbować wystawić ogłoszenie w mediach społecznościowych. Niestety w większości przypadków ludzie nie mają wiedzy prawnej i obawiają się zawiłych komplikacji prawnych związanych z ewentualnym zakupem takich udziałów. Osoby prywatne, które ewentualnie byłyby zainteresowane odkupieniem udziałów liczą na uzyskanie całości nieruchomości w przyszłości czego nie możemy zagwarantować. Całe szczęście, istnieją instytucje, które z chęcią odkupią od nas kłopotliwe udziały. Firmy zajmujące się skupem mieszkań w szybki i bezproblemowy sposób odkupią nie tylko dom czy mieszkanie ale również udziały części nieruchomości. Dzięki temu szybko uwolnimy się od niewygodnej sytuacji spadkowej i dodatkowo w krótkim czasie otrzymamy gotówkę za równowartość posiadanych udziałów dla nieruchomości znajdujących się na terenie całej Polski.  

Brak komentarzy

Napisz komentarz

ZADZWOŃ